Hilissuvine idüll Soontagal

Meie hilissuvise Valgamaa tripi sihtpunktiks oli Soontaga metsamaja ning külastamata ei jäänud ka sealne matkarada. Soontaga matkarada asub Soontaga looduskaitsealal, umbes 15 kilomeetri kaugusel Tõrva linnast ning see saab alguse sealse telkimisala parkimisplatsilt. Telkimisala ise on piisavalt suur ja varustatud mitme varjualuse ja grilliasemega.

Soontaga matkarada, Soontaga telkimisala

Teiselpool autoteed leiab viite allikani, kust saab vajadusel puhast allikavett.

Soontaga matkarada, allikas

Matkarada on umbes 3 km pikkune ning on ringikujuline. Soovitan selle läbida vastupäeva liikudes, kuna nõnda jäävad raja magusamad palad – Saeveski paisjärv koos sildadega – raja lõppu.

Rada kulgeb enamjaolt läbi männi- ja segametsa ning kõikjal võib märgata värvilisi seenemütsikesi. Hilissuviste matkade eeliseks ongi see, et rajalt kõrvale metsa alla põigates võib leida terve hunniku erinevaid seeneliike. Meie hoiame näiteks seljakotis alati väikest kilekotti ja nuga, juhuks kui leiame matka käigus puravikke, sirmikuid või muid häid söögiseeni.

Soontaga matkarada
Soontaga matkarada

Enne Väikse-Emajõe juurde jõudmist on raja märgistus veidi segane, niiet pidime kasutama navigeerimise äppi, et raja peale tagasi jõuda. See on ka raja track’is koht, kus ei pruugi meie teekond päris täpne olla ning tasub ikka ise rajal tähelepanelik olla!

Jõeäärne teejupp oli hõivatud kalurite autodest ning ilmselt on ka sealsed lõkkekohad kalurite endi poolt tekitatud, mitte ei ole RMK ametlikud lõkkekohad. Soojema ilma puhul võib vabalt jões ujuda, kuna põhi tundus liivane ning vesi mitte väga kiirevooluline.

Soontaga matkarada, Väike-Emajõgi
Soontaga matkarada

Rada jätkub männimetsas ning on kohati ootamatult mägine. Tähelepanelik mööduja märkab kindlasti ka teepervel asuvaid 300 aastat vanu mände ning tüvedel asuvaid vaigunduslõikeid, mida kasutati Nõukogude ajal tärpentiinitööstuses vajaliku vaigu saamiseks.

Soontaga matkarada
Soontaga matkarada

Kui sõidutee taas ületatud, jõuab rada lõpuks Saeveski paisjärveni .

Soontaga matkarada
Soontaga matkarada

Ja kui pilgud maas hoida, leiab sambla seest mõnusa seenekastme jagu lehter-kukeseeni.

Soontaga matkarada
Soontaga matkarada

Enne lõppu jääb teepeale Soontaga metsamaja, mille olime ka eelnevaks ööks rentinud. Metsamaja asub otse järvekaldal, on olemas saun, esimesel korrusel on puupliit koos pottide-pannidega ning suuremat sorti söögilaud, teisel korrusel on rõduga magamisruum (ilma mööbli ja madratsiteta muidugi). Majas puudub elekter, hakkama tuleb saada patareidel põhinevate valgusallikatega (peab endal kaasas olema) ning mainiks ka ära, et maja ümbruses on väga-väga kehv mobiililevi. Seega interneti võite ära unustada. Kui te aga olete nagu meie ja otsite mõnusat rahulikku paika, kus end argielust välja lülitada – siis see metsamaja on just õige koht. Metsamaja kohta infot leiab SIIT.

Soontaga matkarada, Soontaga metsamaja
Soontaga matkarada, Soontaga metsamaja

Metsamaja kõrval on puukuur, kuivkäima ning lõkkekoht koos grillimisalusega. Pärast sauna saab end värskendada järvevees.

Soontaga matkarada, Soontaga metsamaja
Soontaga metsamaja

Järvepoolsel küljel on mõnus terrass, kus saab hommikukohvi nautida ning puupliidi peal tehtud pannkooke süüa.

Soontaga metsamaja
Soontaga metsamaja

Allpool lisatud rajaskeem läbitud teekonnast. Raja alguspunkti leiab SIIT.

Soontaga matkarada, rajaskeem

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: