Põige Võrumaa džunglisse: Rebasmäe allikas

Rebasmäe allikas, mida teatakse ka Ilumetsa allikana, asub Võrumaal Orava vallas, Rebasmäe (Põltsamaa) oja kaldal, paarisaja meetri kaugusel Rebasmäe metsaonnist. Tee allikani kulgeb mööda jalgrada ning laskuda tuleb mööda puittreppi ligi 15 meetri sügavusele jõeorgu, kust viib läbi lodumetsa kohati amortiseerunud laudtee, oja ületamiseks on olemas hetkel veel täiesti läbitav purre.

Kuna mulle on alati sellised metsisutunud inimtekkelised paigad meeldinud, kus loodus on oma võimsusega ‘alla neelamas’ seda, mida inimene on loonud, siis selline seikluslik teekond läbi rohelise džungli oli vaid puhas rõõm!

Rebasmäe allikas, (Rebasemäe, Ilumetsa)
Rebasmäe allikas, (Rebasemäe, Ilumetsa)
Rebasmäe allikas, (Rebasemäe, Ilumetsa)

Suvises lopsakas roheluses on see paik tõesti imeline, tuli vaid lagunenud laudadel korralikult tasakaalu hoida ja jälgida, kuhu astud. Tõeline roheparadiis!

Rebasmäe allikas, (Rebasemäe, Ilumetsa)

Rebasmäe allikas ise on suhteliselt pisike, sügavuseks vaid paarkümmend sentimeetrit, ning sealne punaka värvusega vesi olevat kuulduste järgi väga puhas ja rauarikas. Kui veel viis aastat tagasi sai Lõuna-Eesti jalgsimatkal sealt joogivett teele kaasa haaratud, siis sel korral pidin kurvastusega nägema vaatepilti, kuidas allika pinnal virvendas ebameeldiv hallikas-sinakas säbruline ollus. Ei oskagi öelda, kas mõni vastutustundetu matkaline oli oma rasvaseid toidunõusid seal Fairyga pesnud või oli reostusel mõni muu põhjus. Väga kahetsusväärne lugu igaljuhul, kuna sealkandis ei ole just palju kohti, kust matkalised oma veevarusid täiendada saaksid.

Rebasmäe allikas, (Rebasemäe, Ilumetsa)

Nagu ennist mainisin, algab laudtee metsaonni juurest ning seal on võimalus lõket teha, kuivkäimlat kasutada ja ka onnis ööbida. Just seal onnis me muide viis aastat tagasi oma matkateekonnal ööbisime. Mäletan, et õhtuhämaruses lõkkeplatsile jõudes avanes päris creepy vaatepilt – tihe männimets, mis pidas ka kõige teravamad päikesekiired kinni ning lähedusest kostuv puude raksumine tekitas tunde, justkui oleks sattunud õudusfilmi stseeni.

Rebasmäe metsaonn (Rebasemäe metsaonn)

Rebasmäe metsaonni leiab Google Mapsist, arvestada tuleks aga sellega, et auto peaks jätma kruusateele (kurvi ääres olevale laiendusele, mis jääb umbes 100 m kaugusele onnist), kus on olemas RMK viidad onnini ja allikani.

NB. Puhka Eestis lehel on küll üleval info, et laudtee renoveerimistööd toimuvad 2020 kevadel, kuid veel juulikuus ei olnud renoveerimisest jälgegi.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: