Paukjärve loodusrada

Varsti on juba jälle talv käes ja lumi maas ning tuleks juba varakult esimese lume saabumiseks matkaplaanid paika seada. Kõrvemaa on kindlasti koht, kust võib leida lund ka siis, kui pealinnas juba täitsa varakevad terendab. Nii juhtus ka meil selle aasta märtsikuu esimesel pühapäeval, kui järjekordselt Riigi Ilmateenistuse kaardi lahti võtsin ning sealse lumekihi paksuseks lausa 15 sentimeetrit näitas. Ei olnud väikestki kahtluse kübet, et võiks jääda siia trööstitusse halli ja porisse Pelgulinna ning olime juba veerand tunniga talveriided ja -saapad välja otsinud ning sõit Kõrvemaale algas.

Paukjärve loodusrada asub Harjumaal, Põhja-Kõrvemaa Looduskaitsealal, umbes tunnise autosõidu kaugusel Tallinnast, ning on jõukohane kõigile, kes ei pelga väikseid mäkketõuse ega (libedaid) laskumisi. Rada on ringikujuline ning selle pikkuseks on ligi 5 kilomeetrit, kuid lumisemal päeval võib juhtuda ka nii (nagu juhtus meiega), et rada pole veel sisse tallutud ja teelt eksides koguneb muudkui meetreid juurde. Raja saab vajadusel ka ise lühemaks lõigata, kuna sealkandis on tõesti palju alternatiivseid teelõike, mida ära kasutada. Pimedamal aastajal soovitaks ma alati telefonis matkaraja kaarti hoida ning teelt eksides saab GoogleMaps’is end positsioneerides kergesti õige kursi üles leida. Looduses lihtsalt lendab aeg linnutiivul ja õhtuhämarus võib liiga äkitselt kätte jõuda, ning lumises metsas võib õigetes jälgedes püsimisega hätta jääda.

Metsa vahel ootas meid tõeline talve-võlumaa.

Paukjärve loodusrada

Kui võtate eesmärgiks läbida terve 5 kilomeetrine rada, siis soovitan seda teha vastupäeva, jättes põnevamad kohad – vaatetorni ja lõkkekohad – matka teise poolde.

Paukjärve loodusrada

Loodusrada lookleb enamjaolt mööda avarat männimetsa ning möödub väikestest järvedest: Kaasikjärvest ja Ümarjärvest, ning jõuab siis Paukjärve vaatetornini. Tornist saab nautida vaadet kaunile Kõnnu Suursoole ning veidi on üle kõrgete Männilatvade näha ka Paukjärve.

Paukjärve loodusrada, Paukjärve vaatetorn

Paarkümmend meetrit tornist edasi keerab tee raba poole, ning saab teha kõrvalpõike Kõnnu Suursoo (ehk Suru Suursoo) vaatetornini, kuhu on ligi 1,5 kilomeetrit mööda laudteed. Sellest matkast saab jäädvustusi vaadata SIIT.

Kui rabalaugaste vahele ei ole siiski huvi minna, siis võib end sättida RMK Paukjärve telkimisalale piknikule. Mööda järve allapoole liikudes on päris mitu lõkkekohta, olemas on ka kuivkäima(d) ja lõkkepuudele varjualused.

Paukjärve loodusrada, Paukjärve telkimisala
Paukjärve loodusrada, Paukjärve telkimisala
Paukjärve loodusrada, Paukjärv
Paukjärve loodusrada

Läbitud teekond on märgitud ka kaardile (MapMyFitnessi trackerist) ning raja alguspunkt – Kaksiksilla parkla – asub SIIN.

Paukjärve loodusraja kaart

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: