Endla järve matkarada

Jõudiski vaid kaks päeva mu lume-nostalgilisest postitusest mööda minna, kui juba esimene lumi maha sadas. Mõnusast lumisest hommikust ajendatuna panen kirja veel ühe möödunud jaanuarikuu halli õhtupooliku matka, mille pärast Võlingi allikate juurest tulekut Endla rabas ette võtsime.

Endla looduskaitsealal Jõgevamaal on lisaks Männikjärve matkarajale (Männikjärve raja kohta täpsemalt SIIN) ka veel teine – Endla järve matkarada – mis saab alguse Kärdes ja kattub osalt Männikjärve matkarajaga. Infotahvli kohaselt on raja pikkuseks 8 kilomeetrit, seda ühes suunas (ehk kokku edasi-tagasi u 16 km). Kuna me oleme Männikjärve raja juba mõned aastad tagasi täispikkuses läbinud ja hiljuti ka veel vaatetornis päikeseloojangut imetlemas käinud, ning lisaks tol päeval nii pikka retke ei olnud enam aega ette võtta, siis otsustasime raja läbida kuni Endla Metsamajani (ja siis tuldud teed tagasi).

Esimesed pooltteist kilomeetrit kulgevad läbi metsa, ületada tuleb ka laiem kuivenduskraav, üle mille viib heas korras sild.

Endla järve matkarada
Endla järve matkarada

Endla järve äärde jõudes ootas meid kohe ees väike puhkekoht grilli-võimalusega, olemas oli ka katusealune pikniku pidamiseks. Kaldal on veel alles vana paadisadama vana sild, kust saab vajadusel talisuplust harrastada (vettemineku mugavuse osa on muidugi kaheldav).

Endla järve matkarada
Endla järve matkarada

Edasi kulgeb rada mööda männimetsa serva, vasakul üle väikse võsa ja kõrkjate paistmas Endla järv. Kohas kus rada läheb edasi Männikjärve raja poole, on ka tee ääres märgistus olemas, aga kui on soov minna uudistama metsamajakest, siis hoidke vastava noole suunas.

Endla järve matkarada
Endla järve matkarada, Endla metsamaja

Endla metsamaja asub mõnusalt vaikusesse ja rahusse peidetuna järve kaldal ning seda on võimalik kasutada ette broneerides (täpsemat infot metsamaja kohta saab SIIT). Majas on olemas ka saun ja kamin, niiet isegi krõbedamal talvepäeval ei tohiks sooja saamisega probleeme olla. Õuel on olemas lõkkekoht, varjualune, grilli-alus ja hiigelsuur küttepuude hunnik. Järveni ja sealse paadisillani viib kõrkjate vahelt jalgrada, ujumisvõimaluse kohta jään siingi vastuse võlgu, kuna lumikate oli päris paks, ja ei olnud üldse hoomatav, kui kaugele järvevesi võiks ulatuda ja kui sügav see üldse on.

Endla järve matkarada, Endla metsamaja
Endla järve matkarada, Endla metsamaja
Endla järve matkarada, Endla metsamaja
Endla järve matkarada
Endla järve matkarada

Allpool lisatud skeem meie läbitud raja kohta, kilomeetreid kogunes veidi üle 7 ning aega kulus ligi 2 tundi. Raja alguspunkti leiab SIIT.

Endla järve matkarada

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: